Frijsendal var hovedgård for en del af landbruget under Frijsenborg gods. I 1800-tallet fungerede gården en kort overgang som Danmarks første landbrugsskole.

Den tidligere hovedbygning fra 1800-tallet var opført i ny-klassicistisk stil, men nedrevet i 1980'erne.

Hovedbygning

Frijsendals oprindelige udseende kendes ikke, men omkring år 1870 fik gården en ny hovedbygning. Hovedbygningen var grundmuret og opført i ny-klassicistisk til. Mod gården i nord fremstod hovedbygningen i en enkelt etage på en høj kælder, men da grunden skråner, var facaden ud mod haven i syd i to etager. Betragtede man hovedbygningen fra haven kunne man også se den murede veranda og et muret tårn på bygningens venstre side.

Bygningen blev nedrevet i 1980'erne.

 

Ejerhistorie

Mogens Friis oprettede i 1672 grevskabet Frijsenborg af flere herregårde i Midtjylland. Hans søn, Niels Friis, overtog grevskabet og etablerede kort før 1700 en ny herregård kaldet Frijsendal. Frijsendal blev ikke bygget med det formål at være bolig for en adelsfamilie. I stedet skulle gården fungere som hovedgård, der skulle sikre en bedre drift af godsets jorder og fæstegårde. Gården blev drevet og beboet af skiftende forpagtere.

Gården har siden hørt under grevskabet Frijsenborg og siden 1923 Frijsenborg Gods.

Frijsendals jorder blev samlet af jorder fra den nedlagte herregård Tulstrup og de nedlagte landsbyer Terp og Njær. I stedet for flere små landsby-bondegårde fordelt over området inddrog man jorderne og lagde dem under hovedgården Frijsendal. En del af fæstegårdene, som tidligere hørte under Frijsenborg, blev lagt under Frijsendal.

Frijsendals forpagtere er for størstedelens vedkommende blevet glemt. En enkelt af forpagterne har dog sat spor i både Frijsendal og Danmarks historie. Niels Bygum Christian Krarup var forpagter af Frijsendal fra 1835 til 1839. Han blev uddannet lærer ved Lyngby Seminarium, men interesserede sig også for landbrug. På Frijsendal fik han mulighed for at kombinere sin profession med sin interesse, og han oprettede Danmarks første landbrugsskole. Uddannelsen på landbrugsskolen tog tre år og bestod både af praktiske og boglige fag. I sommermånederne arbejdede eleverne på Frijsendals jorder og lærte om den praktiske del af landbrugs-livet, mens vintermånederne gik med at læse og lære om alt fra fysik og landopmåling til viden om forskellige husdyr. I 1839 købte Niels Bygum Christian Krarup en gård ved Aarhus og flyttede sin landbrugsskole dertil. 

 

Ejerrække

  • (1675-1699)         Niels Friis 
  • (1699-1763)         Christian Friis 
  • (1763-1787)         Christine Sophie Friis, gift Wedel-Friis 
  • (1787-1799)         Elisabeth Sophie Friis, gift Desmercieres
  • (1799)                Sophie Magdalene von Gram, gift Krag-Juel-Vind
  • (1799-1815)         Frederik Carl Krag-Juel-Vind-Frijs 
  • (1815-1849)         Jens Christian Krag-Juel-Vind-Frijs 
  • (1849-1882)         Christian Emil Krag-Juel-Vind-Frijs 
  • (1882-1923)         Mogens Christian Krag-Juel-Vind-Frijs 
  • (1923-1958)         Inger Krag-Juel-Vind-Frijs, gift Wedell
  • (1958-1982)         Charles Bendt Mogens Tido Wedell 
  • (1982-      )         Bendt Tido Hannibal Wedell 

 

 

Kulturmiljø

Syd for Frijsendals hovedbygning er der en stor have. Frijsendal ligger placeret mellem Frijsenborg gods store skoveområder.

Litteratur

Hassø, Arthur G., Danske Slotte og Herregårde, Ny Samling, 1944-1946

Petersen, Steen Estvad: Danske herregårde. Bygninger - haver - landskaber. København 1980.  

Trap, J.P.: Danmark. København 1953-1972.

FrijsendalNuværende navn:FrijsendalAdresse:Randersvej 140 8450 HammelFrijsenborg
							stdClass Object
(
    [association] => Viborg - Houlbjerg - Haurum
    [note] => Bøndergodset er under Frijsenborg.
    [owner] => -
    [photographer] => Preben Jensen
    [AreaSizes] => 31.67 htk
    [Skovskyld] =>  0.62 htk
    [Mølleskyld] =>  0 htk
    [Tiende] =>  0 htk
    [Fæstegods] =>  0 htk
    [farming] => 
    [source] => Danske Atlas bd 4 s 444
)
							
							stdClass Object
(
    [association] => Viborg - Houlbjerg - Haurum
    [note] => Ejendommen er under Østergårds. Del af grevskabet Frijsenborg.
    [owner] => Grevskabet Frijsenborg, lensgrev Chr.Em. Juel-Wind-Friis
    [photographer] => Preben Jensen
    [source] => 
					-
    [AreaSizes] => 54.84 htk
    [Skovskyld] =>  0 htk
    [Mølleskyld] =>  0 htk
    [Avlsgårde] =>  0 htk
    [Fæstegårde] =>  0 htk
    [Arvefæstegårde] =>  0 htk
    [Fæstehuse] =>  0 htk
    [Leje- og tyendehuse] =>  0 htk
    [farming] => 
)
							
							stdClass Object
(
    [association] => Viborg - Houlbjerg - Haurum
    [note] => Gården var en del af Grevskabet Frijsenborg.
    [owner] => Mogens C. Greve Krag-Juel-Vind-Frijs
    [photographer] => Preben Jensen
    [source] => 
					-
    [AreaSizes] => -
    [farming] => Drift: Gården er bortforpagtet. Besætningen består af: 140 køer, 150 kalve, 4 tyre, 15 fedekreaturer, 28 heste, 10 føl, 15 får, 4 trækstude. Der sælges ca. 200 svin om året.Folkehold: 1 forvalter(e), 1 fodermester(e), 1 forkarl, 5 røgter(e), 1 elev(er), 6 karl(e), 4 pige(r), 8 daglejer(e), 9 polakker e.lign. om sommeren.
)
							
							stdClass Object
(
    [association] => Midtjylland - Favrskov
    [note] => Frijsendal er en del af Frijsenborg & Wedellsborg Land- og Skovbrug. Se Frijsenborg
    [owner] => Bendt lensgreve Wedell
    [photographer] => Preben Jensen
    [historicnote] => Ingen oplysninger
    [publicaccess] => Ingen oplysninger
    [function] => landbrugsdrift/skovbrug
    [AreaSizes] => 129 ha - 
    [farming] => 
    [source] => SGS 2011, frijsenborg.dk
)